Okno w lecznicy wojskowej uratuje życie niejedniemu dziecku

okno2

W środę 1 czerwca 2016 w 105 Kresowym Szpitalu Wojskowym w Żarach miała miejsce uroczystość otwarcia trzeciego w lubuskiem Okna Życia. Będzie to pierwsze takie miejsce w Polsce stworzone w szpitalu wojskowym, podległym Ministrowi Obrony Narodowej.

Data również nie jest przypadkowa, w tym dniu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziecka.

Inicjatorami całości przedsięwzięcia są lek.Marek Femlak (105 Kresowy Szpital Wojskowy) ks. Stanisław Podfigórny (Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej) oraz ks. Paweł Konieczny z Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach.

W czasie realizacji projektu odbyło się wiele spotkań, podczas których rozmawiano o możliwościach lokalizacyjnych i technicznych, a także o procedurach i formalnościach związanych w funkcjonowaniem Okna Życia, tak by móc właściwie przygotować się do sytuacji, dla której takie miejsce jest stworzone.

W kwietniu br. rozpoczęły się prace adaptacyjne jednego z niewielkich pomieszczeń przy Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (bud. nr 12) w naszym szpitalu, wymienione zostało oświetlenie, odnowiono ściany oraz podłogę, zamontowano podwójne okno, od wewnątrz z matową szybą, tak by móc zapewnić kobiecie pozostawiającej dziecko pełną anonimowość. Ponadto zainstalowano dyskretny sygnał alarmowy, który z chwilą otworzenia i położenia dziecka w łóżeczku, informuje personel znajdujący się piętro wyżej w Poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej o tym fakcie, a także wskazane osoby w szpitalu na swój telefon komórkowy otrzymują wiadomość tekstową/ sms.

W trakcie projektu odnowiono również schody zewnętrzne prowadzące do Okna Życia oraz zamontowano tablicę informacyjną. Wnętrze pomieszczenia zaś zostało przyozdobione kwiecistymi malunkami wykonanymi przez trzy uczennice jednej z żarskich szkół średnich, oraz sentencjami Jana Pawła II. Oczywiście nie mogło zabraknąć naszej maskotki -Ośliczka „ Baśka” prawie naturalnych rozmiarów zdobi główną ścianę w tym pomieszczeniu.

Jak pokazuje statystyka w oddziale położniczo-ginekologicznym rokrocznie po urodzeniu pozostawianych jest od 2-3 noworodków. Przy czym należy pamiętać, że w takiej sytuacji matka jest identyfikowalna, a bardzo często bywa tak, że kobieta z różnorakich przyczyn nie jest w stanie wziąć na siebie ogromu odpowiedzialności i niekiedy w bardzo dramatycznych warunkach decyduje się porzucić dziecko. Dlatego tak ważna jest to sprawa by przy zachowaniu pełnej anonimowości dziecko mogło zostać przekazane w miejsce bezpieczne i pewne. Pewne, że trafi w ręce profesjonalnego zespołu medycznego, który w sposób właściwy i fachowy zadba o opiekę nad nim.
Okna Życia w Polsce są obecne od przeszło 10-ciu lat i jak pokazują liczby, na 58 takich miejsc ponad 90 noworodków zostało w nich znalezione.

okno1okno2 okno3okno4

Realizacja tego przedsięwzięcia była możliwa dzięki wsparciu finansowemu zarówno przez władze miejskie jak i powiatowe, a także dzięki zaangażowaniu firm prywatnych.

Okno życia w obecności licznych gościpoświęcił Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej ks. Tadeusz Lityński.« (Poprzedni News)Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone jako *

*